You are currently viewing Jak wycenić dom?

Jak wycenić dom?

Wycena nieruchomości polega na szacowaniu, w celu określenia wartości rynkowej obiektu. Pozwala to na poznanie realnej kwoty, jaką właściciel może otrzymać, wystawiając dom lub mieszkanie na sprzedaż.

Dlaczego tak ważna jest wycena nieruchomości?

Określenie wartości nieruchomości jest bardzo przydatne w momencie jej sprzedaży. Właściciel, zanim przedstawi ostateczną ofertę, powinien precyzyjnie oszacować wartość obiektu. Dzięki temu kwota nie będzie ani zaniżona, ani zawyżona.

W wielu przypadkach wycenę domu oraz mieszkania można przeprowadzić samodzielnie, posługując się dostępnymi w internecie narzędziami, jednak w specyficznych przypadkach warto posiłkować się współpracą z rzeczoznawcą majątkowym.

Pomoc rzeczoznawcy okaże się nieoceniona w przypadku wyceny nieruchomości do kredytu, ale także podczas podziału spadku, zachowku, darowizny czy podziału majątku przy rozwodzie.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, wycena określa wartość rynkową lub odtworzeniową obiektu. Jest sporządzana na podstawie rodzaju nieruchomości, metrażu, lokalizacji, standardu wykończenia, stanu technicznego, prawnego i innych czynników.

Rzeczoznawca korzysta z różnych metod wyceny: porównawczej, dochodowej, kosztowej, mieszanej, w zależności od sytuacji, z jaką ma do czynienia. Najważniejsze jest uzyskanie jak najbardziej zgodnego ze stanem rzeczywistym wyliczenia.

Wycena mieszkania

Rzeczoznawca osobiście przychodzi do mieszkania, sporządza dokumentację fotograficzną oraz dokonuje przeglądu lokalu. Zlecający ma obowiązek dostarczyć konkretne dokumenty dotyczące nieruchomości, jak np. wypis z księgi wieczystej, akt notarialny, wypis z rejestru gruntów, rzut lokalu, zarys mapy ewidencyjnej.

Braki w dokumentacji może również uzupełnić rzeczoznawca, o ile zostanie mu podany numer księgi wieczystej mieszkania. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami dla zlecającego.

Wycena domu

Podobnie jak wycena mieszkania, wygląda oszacowanie kosztu domu. Brane są tu jednak pod uwagę przez rzeczoznawcę aspekty dodatkowe, a mianowicie rok powstania budynku, technologia jego wykonania, a także zastosowane materiały budowlane.

Znaczenie przy wycenie domu ma również działka, na której się znajduje. Wpływa na realną wartość nieruchomości.

Wycena działki

Dużą rolę przy oszacowaniu wartości działki ma jej lokalizacja, metraż, a także rodzaj, z jakim mamy do czynienia: budowlana, rekreacyjna, leśna. Wpływ ma również dostęp do mediów, drogi oraz warunki zabudowy obowiązujące w danej okolicy.

Ile trwa wycena nieruchomości, kto jej dokonuje i ile kosztuje rzeczoznawca?

Najczęściej oszacowaniem wartości nieruchomości zajmuje się rzeczoznawca majątkowy, który przygotowuje operat szacunkowy na zlecenie właściciela danego obiektu lub działki. W postępowaniu sądowym rolę tę przejmuje biegły, ale najczęściej jest to również rzeczoznawca, znajdujący się na liście jednego z Sądów Okręgowych.

Wycenę nieruchomości może także przeprowadzić osoba niebędąca rzeczoznawcą majątkowym m.in. pracownik banku. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny.

W niektórych sytuacjach oszacowaniem wartości nieruchomości zajmuje się także komornik, na wniosek wierzyciela jako element procedury egzekucyjnej.

Koszt wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę najczęściej ustalane są indywidualne. Są uzależnione od stopnia skomplikowania działań, dostępnych danych oraz rodzaju nieruchomości. W przypadku mieszkania lub działki zwykle jest to 400-800 zł, a w przypadku domu jednorodzinnego 900-1300 zł. Koszt rzeczoznawcy w całości ponosi zlecający.

Wycena nieruchomości – podsumowanie

Przy sprzedaży nieruchomości, ubieganiu się o kredyt czy podziale majątku, ważne jest, aby wykonać profesjonalną wycenę nieruchomości. Przepisy prawa jasno określają, jakie elementy powinna zawierać i na jakiej podstawie ma zostać przeprowadzona. Słuchając opinii specjalistów od rynku nieruchomości, można będzie oszacować prawidłową wartość posiadanego obiektu.