You are currently viewing Gotowiec inwestycyjny – czym jest i czy warto się nim zainteresować?

Gotowiec inwestycyjny – czym jest i czy warto się nim zainteresować?

Czym są nieruchomości zwane w branży gotowcami inwestycyjnymi? Dość skomplikowane hasło dotyczy po prostu obiektów wystawionych na sprzedaż. Temat jest interesujący zarówno dla regularnych inwestorów, jak i klientów prywatnych, którzy szukają relatywnie bezpiecznego sposobu na ulokowanie zgromadzonych środków finansowych.

Co to jest gotowiec inwestycyjny?

Mianem gotowca inwestycyjnego określa się nieruchomości przeznaczone do sprzedaży, w celu generowania dochodu pasywnego. Jest to mieszkanie, dom, lokal usługowy na wynajem, ale może obejmować także inny obiekt budowlany lub działkę. Każdą z opcji można wynająć lub dzierżawić na ustalonych wcześniej warunkach, zapewniając sobie tym samym stały przypływ gotówki.

Różnica pomiędzy gotowcem inwestycyjnym a klasyczną transakcją zakupu polega na tym, że nabywca nie musi dostosowywać nieruchomości do swojego planu inwestycyjnego. Nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę, przeprowadzać remontu, wprowadzać jakichkolwiek zmian w obiekcie, które mogłyby opóźnić korzystanie z nieruchomości. Gotowiec daje szansę na zarobek od razu po zakupie.

Rodzaje gotowców inwestycyjnych

Wśród najpopularniejszych gotowców inwestycyjnych wymienić można:

  • nieruchomości na sprzedaż z przeznaczeniem na wynajem długoterminowy,
  • wynajęte mieszkanie na sprzedaż,
  • mieszkanie lub dom do wynajmu krótkoterminowego,
  • mieszkanie studenckie,
  • obiekty pełniące funkcje kwater pracowniczych,
  • gotowe, funkcjonujące biznesy takie jak m.in. hotele, restauracje.

Gdzie znaleźć gotowiec inwestycyjny?

Najczęściej gotowce inwestycyjne nie są oferowane przez klientów indywidualnych, a deweloperów oraz agencje nieruchomości. Jedynie w przypadku nieruchomości komercyjnych zdarza się, że klient próbuje sprzedać je na własną rękę. Nie ma co się dziwić, ponieważ regularni inwestorzy mają ścisłą sieć kontaktów, są informowani o najlepszych okazjach rynkowych, wiedzą, które nieruchomości są najpopularniejsze i najbardziej pożądane.

[Szukasz gotowca inwestycyjnego? Zainwestuj w mieszkanie w Mosinie na osiedlu Bukowa]

Zalety i wady gotowców inwestycyjnych

Doświadczone firmy, które wprowadzają na rynek gotowce inwestycyjne, mogą liczyć na nieustanne zyski, ponieważ nie brakuje klientów, którzy upatrują szansę w poprawie swojej sytuacji życiowej w przypadku zakupu nieruchomości i jej wynajmowaniu. Trend w tym zakresie jest wzrostowy, co wskazuje na świadomość społeczeństwa odnośnie prawidłowego lokowania pieniędzy.

Zalety gotowców inwestycyjnych

  • Generowanie pewnego i regularnego zysku, którego wartość rośnie wraz ze wzrostem cen innych produktów na rynku.
  • Inwestycja jest odporna na wszelkie zmiany i inflację.
  • Kupując gotowiec inwestycyjny, nie trzeba martwić się remontem i ponoszeniem z tym związanych dodatkowych kosztów. Nie trzeba załatwiać żadnych skomplikowanych formalności czy nadzorować prac związanych z przystosowaniem nieruchomości.

Wady gotowca inwestycyjnego

  • Cena m2 nieruchomości – wyższy koszt zakupu niż standardowego mieszkania z rynku wtórnego o tym samym metrażu. Trzeba jednak pamiętać, że otrzymujemy nieruchomość bardzo dobrą pod względem jakości, już gotową do użytkowania. To kosztuje.
  • Trudność w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości – mało jest ofert, trzeba wyczekać okazję.
  • Konieczność weryfikacji nieruchomości przed zakupem. Dotyczy to jednak każdej inwestycji.

Nieruchomości jako najlepszy produkt inwestycyjny

Inwestycja w nieruchomości jest najlepszą opcją ulokowania gotówki, z możliwością automatycznego czerpania zysków. Warto zdecydować się na gotowiec inwestycyjny, aby zabezpieczyć swoją przyszłość poprzez m.in. wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy.

Przede wszystkim warto upewnić się przed zakupem, czy nieruchomość spełnia wszystkie wymogi formalno-prawne. Dobrze jest zweryfikować aspekty techniczne wykonania mieszkania m.in. szerokość drzwi i ciągów komunikacyjnych, prawidłowe doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym, a także zastosowanie prawidłowej wentylacji. To wszystko ma znaczenie, w przypadku chęci zapewniania komfortowych warunków wynajmującym.